W 20. rocznicę śmierci noblisty Wydawnictwo Znak rozpoczęło nową edycję dzieł jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. Wznowienie objęło już tomy poezji i esejów, wydanie dwujęzycznego, polsko-angielskiego, wyboru wierszy Zmyślenie albo wielki sen. Obecnie Wydawnictwo przygotowuje kolejny tom esejów, Zniewolony umysł, z przedmową Małgorzaty Lebdy.
To zaledwie początek symbolicznego powrotu Czesława Miłosza do domu – do Znaku, któremu po zelżeniu cenzury powierzył wydawanie swoich tomów poetyckich. Nasze zamierzenia wydawnicze rozpisane są na kolejne lata, tak by twórczość noblisty na nowo zakorzeniła się w naszej codzienności.
Kolekcjonerska edycja to także dialog kilku pokoleń twórców zaproszonych do współtworzenia wyjątkowej serii: od Olgi Tokarczuk poprzez Małgorzatę Lebdę, aż po twórczynie sztuk plastycznych: Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Polę Dwurnik i Magdalenę Laskowską. Dzięki takim wielogłosowym odczytaniom twórczość Miłosza nie tylko nabierze nowych sensów i znaczeń, lecz także pozwoli odnaleźć nasze wspólne korzenie i na nowo zachwycić się polszczyzną.
W Senacie RP 26 czerwca Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła wystawę o Czesławie Miłoszu zatytułowaną „Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”.
„Jestem dumna, że Senat ustanowił rok 2024 rokiem Czesława Miłosza”. Marszałek dodała, że „mówimy o poecie, który pięknymi słowami opisuje nasze życie".
Marszałek wyraziła nadzieję, że młodzież, która tak licznie odwiedza Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, chociaż na chwilę zatrzyma się i zapozna z tą ekspozycją. „Czytajmy poezje, czytajmy Miłosza, myślmy! – zachęcała.
Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Fedorowicz odczytał wiersz „Piosenka o końcu świata”. Karolina Bruchnicka zaprezentowała wiersz „Przedmowa” z tomu „Ocalenie”, z którego zaczerpnięto tytuł wystawy.
Wystawa prezentowana jest z okazji uchwalenia przez Senat roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza i została przygotowana przez Wydawnictwo Znak. Zachęcamy serdecznie do obejrzenia relacji z otwarcia wystawy: